Írta: Vidák Tünde | Fotó: Sabján Veronika és Ilácsa József
A „Múzeumi és könyvtári fejlesztések mindenkinek” EFOP-3.3.3-VEKOP-16-2016-00001 projekt keretében a Szabadtéri Néprajzi Múzeum Múzeumi Oktatási és Módszertani Központjának, a Marcali Múzeumnak, a kaposvári Rippl-Rónai Megyei Hatókörű Városi Múzeumnak és a SZNM Magyarországi Tájházak Központi Igazgatóságának együttműködésében került megrendezésre 2018. június 27-én a MŰTÁRGYVÉDELEM ÉS ÖNKÉNTESSÉG című megyei szakmai nap Marcaliban.
A vendégeket dr. Sütő László Marcali polgármestere, dr. Ábrahám Levente megyei múzeumigazgató és Vidák Tünde, mint a házigazda múzeum igazgatója köszöntötték. A délelőtt folyamán a szakemberek arra keresték a választ, hogy a műtárgyi környezet hogyan segítheti a hatékony ismeretátadást, illetve hogy az önkéntesek milyen módon vonhatók be a muzeális intézmények műtárgyvédelmi feladataiba. Prezentációt tartott a Rippl-Rónai Múzeumból Horváth Péter főrestaurátor és Körtési Gábor csoportvezető preparátor, a Marcali Múzeumból Vidák Tünde igazgató, Somogy megyei múzeumi koordinátor, Babina Csabáné gyűjtemény- és raktárkezelő, valamint Nagy Csaba műtárgyvédelmi asszisztens, továbbá a Magyarországi Tájházak Központi Igazgatóságának két néprajzos muzeológusa, Prikler Szilvia és Fancsalszki Noémi.
Délután „A közös jó érdekében…” Önkéntesség a múzeumokban címmel folytatódott a szakmai nap, amikor is hazai jó gyakorlatokat ismerhettek meg a résztvevők. Előadást tartott Simonné Lechner Judit a Rippl-Rónai Múzeum múzeumpedagógusa, Somogy megyei múzeumi koordinátor, Pencz Jánosné a somogyszobi Vilma Háza Alapítvány elnökségi tagja, Battyányi Beáta Kaposvár Megyei Jogú Város civil- és roma referense, valamint Eglyné Katona Andrea a kaposvári COMPASS Egyesület elnöke.
A szakmai nap moderátori teendőit Samuné Bogyó Hajnalka, a Marcali Múzeum igazgatóhelyettese látta el.
A prezentációkat követően az érdeklődőknek lehetőséget biztosítottunk a belső múzeumi munkák helyszínéül szolgáló terek alaposabb megismerésére.
A nagyon tartalmas, új szemléletmódokat közvetítő találkozón a somogyi múzeumi szakemberek mellett Szentendréről is velünk tartott több kollégánk, a legtávolabbi résztvevőnk pedig a romániai Válaszútról, a Kallós Zoltán Néprajzi Gyűjteményből érkezett.