Ma 2017. szeptember 24., vasárnap, Gellért és Mercédesz napja van. Holnap Eufrozina és Kende napja lesz.

A Pulszky Társaság Kismúzeumi Tagozatának szakmai napja a Marcali Múzeumban

A Pulszky Társaság Kismúzeumi Tagozatának szakmai napjának programja és jelentkezési lap letöltése.

Hidas Frigyes emlékére

Beszélgetés Szabó Béla festőművésszel

Húsvéti Családi Tojásfestő Délelőtt

Arany János Emlékév - Ünnepi műsor irodalom kedvelők számára

Tavaly az Országgyűlés a 2017-es esztendőt Arany János-emlékévvé nyilvánította a költő születésének 200. évfordulója alkalmából. Ehhez az országos eseménysorozathoz, egyben a költészet napjához kapcsolódva a Marcali Múzeum és a Berzsenyi Dániel Városi Könyvtár április 6-án „…MINDANNYIUNK ATYJA”- ARANY JÁNOS TANÁR ÚR címmel, irodalmi esttel várja vendégeit. Az előadóművészt, Sudár Annamáriát 2016-ban, a Weöres Sándor műveiből válogatott nagy sikerű műsorával már láthattuk városunkban. Ez évben olyan önálló esttel áll a közönség elé, amelyben a költő életművének kiemelkedő költeményei, balladái mellett Petőfivel folytatott levelezéséből is részletek hangzanak el. A páratlan alkotót, Arany Jánost nem csak saját művei tükrében, hanem a magyar irodalmi örökség jelentős letéteményeseinek – pl. Babits Mihály, Kosztolányi Dezső, Krúdy Gyula, Eszterházy Péter – méltató szövegei, versei által is felidézhetik az érdeklődők. Az összeállítás iránt komoly igény mutatkozik hazánkban, hiszen a költészet napja alkalmából további nyolc helyszínen is bemutatásra kerül. A program 2017. április 06-án, 17 órakor kezdődik a Kulturális Korzó konferenciatermében.

A belépés díjtalan.

Szeretettel várjuk vendégeinket!

A térképtörténet gyöngyszeme a Marcali Múzeumban

Írta: Samué Bogyó Hajnalka

Fotó: Ilácsa József

Február 16-án, a Múzeumi Tudományos Esték XIV. rendezvényének keretében, Segyevy Dániel geográfus ismeretterjesztő előadását hallgathatták meg a Marcali Múzeum vendégei.

A jelenleg Lipcsében doktori tanulmányokat folytató fiatal tudós városunk gimnáziumában érettségizett, így örömmel vállalta, hogy kutatási területéről és eredményeiről beszámoljon. A Térképművek Trianon árnyékában. Magyarország néprajzi térképe 1918. című előadásában bemutatta a Bátky-Kogutowicz-féle térképet, azt a „földabroszt”, amely a valaha készült legnagyobb méretben és legrészletesebben ábrázolja Magyarország 1910-es statisztikai adatai alapján, annak etnikai helyzetét, az anyanyelvhasználatot. A Teleki Pál-féle „vörös-térkép” alapjául szolgáló kartográfiai munkákat Segyevy Dániel – levéltári kutatások nyomán, több más korabeli anyaggal együtt – tárta fel. Felfedezéseiből született meg, a Trianon kutatások szempontjából is fontos, az előadással azonos című könyve, amely a KSH Könyvtár gondozásában jelent meg.

Az est különlegessége volt az is, hogy az érdekfeszítő vetítettképes előadás mellett, a kutató az eredeti monumentális térképet is bemutatta az érdeklődők számára, s könyvét is dedikálta.